DIVOKÝ BILLY – 1926 – číslo 89: JEZERO DUCHŮ V HORÁCH SIERRY

Dnes archivované číslo časopisu (či spíše sešitové knižnice – ale i ty mají v ojedinělých případech místo na našem webu) DIVOKÝ BILLY z roku 1926 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Květoslav K. Veliký dík za premiérový sešit tohoto titulu!

V Databázi Národní knihovny jsem dohledal, že by toto číslo mělo vyjít v roce 1926, i když jsem se podle jiných (méně důvěryhodných) zdrojů dopočítal roku 1927. Ale protože dnes archivovaný svazek (číslo) 89 s povídkou JEZERO DŮCHŮ V HORÁCH SIERRY nemá klasickou tiráž a rok vydání není na digitalizovaných stranách uveden, spoléhám na údaj Národní knihovny. Vzhledem k tomu, že je digitalizováno 33 stran (tedy lichý počet), evidentně několik stránek chybí.

Z titulní barevné obálky lze vyčíst údaje: DIVOKÝ BILLY nové povídky z Divokého Západu. Sv. 89. Jezero duchů v horách Sierry. Kč 1.5. Na další straně je navíc uvedeno: Knihovna povídek z divokého západu. Přeložil Jul. Adler. Autorisované vydání. Nakladatelství „Novela“ Praha XII.

Sešit je mimo obálky tištěn černobíle a bez ilustrací.

Ivo Fencl píše ve svém článku LEGENDÁRNÍ SEŠITOVÉ EDICE z 23.3.2018:

“ Spolužák na obecné škole Pavel „Pida“ Pirner mi kdys půjčil ve Starém Plzenci na Malé Straně i pár svazečků Divokého Billyho, nových povídek z Divokého Západu a již jako dítě jsem se dostal takřka do šoku. Z toho, jak jsou brakové. Edice se nazývá Knihovna povídek z Divokého Západu a dosáhla – pro mě nepochopitelných – 113 svazků. Šlo, pravda, o překlady z němčiny a v letech 1926-1930 je asi musely české děti vskutku číst. Jinak by se to přece nevydávalo. První se jmenuje Divoký Billy a Orlí Oko, poslední Úhlavní nepřátelé Divokého Billyho. A teď rapidní otázka: vyšly i svazky 114 až 130? Spíš ne. Pokud ano, patřily by mezi ně i Ostrov duchů na řece Gile, Démon ze Sonory, Ďábelské údolí Sierry Madre a Boj proti Skalnímu Srdci. Hledejte. Ale kde, nevím. Půdy jsou prohledány či přestavěny. Dávno. Sklepy zmokvaly. Hodně těch sešitků bylo i spáleno pyromany. Nebo to nemuseli ani být pyromané. Mohli to být učitelé.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu DIVOKÝ BILLY z roku 1926 , prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu DIVOKÝ BILLY – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla KNIHOVNY POVÍDEK Z DIVOKÉHO ZÁPADU zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *