DESETIOKÝ – komiks malovaný obyčejnou tužkou

Možná, že se i při kreslení komiksu DESETIOKÝ projevily zážitky, které malíř Milan Ressel (*1934) jako pětiletý prožil při úspěšném útěku celé rodiny z Protektorátu do Anglie.  Rejstřík komiksů, které Milan Ressel nakreslil není velký  („dva tři komiksy namaluje v tomhle státě kdekdo“), ale dobře víme, že množství namalovaných komiksů se ještě nutně nemusí snoubit s kvalitou.  V případě komiksu DESETIOKÝ je kvalita nesporná. DESETIOKÝ je netradičně malován obyčejnou tužkou. Je skvělé, že autor příběhu Ludvík Souček ponechal při kreslení Milanu Resselovi velkou volnost – což není ve světe komiksu až tak běžné.

MUDr. Ludvík Souček, CSc  (*1926  +1978) vydal v roce 1969 u Státního nakladatelství dětské knihy titul BRATŘI ČERNÉ PLANETY.  Kniha obsahuje povídky: Desetioký, Kraken, Bubáci na Deception Bay a Modrý oříšek. Drobná zajímavost z nedlouhého života klasika české sci-fi: Ludvík Souček vystudoval zubařem, vstoupil do ČLA (Československé lidové armády) a dva roky strávil v Severní Koreji jako vojenský lékař.

Komiks DESETIOKÝ vycházel ve  21.ročníku (1970–71) časopisu OHNÍČEK  – od čísla 5 do čísla 18 – celkem 28 stran.

V roce 2002 DESETIOKÉHO vydalo znovu spolu s dalšími komiksy nakladatelství  BB art v titulu Velká kniha komiksů z časopisu Ohníček.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaný komiks DESETIOKÝ – kliknutím na náhled strany:

DESETIOKY-2

 

 

 

One Response to DESETIOKÝ – komiks malovaný obyčejnou tužkou

  1. Jankie napsal:

    V roce 2017 vyšlo v nakladatelství „Josef Vybíral“.
    Reprodukováno z originálů v původní velikosti 440x310mm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *