Další VERONIKA – 2.ročník – 1969

Dnes archivované čísla časopisu VERONIKA z roku 1969 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Jaroslav P. Veliký dík!

Z tiráže lze vyčíst, že časopis řídí a rediguje Věra Adlová a Jiřina Štroblová. Výtvarnými redaktory byli Luděk Vimr a Jaromír Zápal. Grafickou úpravu měl na starosti Václav Kabát. Časopis VERONIKA vydávalo nakladatelství Albatros.

Rozsah časopisu byl 68 stran (téměř čtvercového formátu). VERONIKA stála 7 Kčs.

Ve SLOVNÍKU ČESKÉ LITERATURY lze o VERONICE dohledat informaci:

Sešitová a posléze knižní edice Veronika (1968–1972 sešitová edice, 22 sv., red. Věra Adlová, Jana Štroblová; 1972–1994 knižní edice, 94 sv., red. Alena Benešová, Zuzana Ceplová, Eva Dolejšová, Jitka Minaříková, Jarmila Rosíková, Kristián Suda, Tamara Sýkorová, Jan Petr Velkoborský aj.), pro kterou vytvořil logo Ivan Steiger, dokládala akceptování dívčího románu jako plnohodnotného žánru.“

Publikování domácích básnických textů patřilo k pravidelným počinům VERONIKY. V dnes archivovaném čísle to jsou dvě básničky Vojtěcha Vackeho (*1940  +1991) – též autora zfilmovaného dívčího románu SONÁTA PRO ZRZKU. A taky pět básniček Olgy Pražákové (*1922).

Protože byl časopis dominantně určen pro dívky, i vyhlášená „soutěž“ HLEDÁME MILÁČKA ŽEN tomu odpovídala.

Próza byla ve VERONICE zastoupena co do rozsahu stran dominantně. V dnes archivovaném čísle to byla povídka BOURAČKA Evy Jílkové (4 strany), TA SLEČNA CD CHODÍ V MEJCH ŠATECH Evy Klimentové (1 strana), CHODÍ PEŠEK OKOLO Dagmar Lhotové (6 stran)

a ČERNÝ PETR Jaroslava Papouška (39 stran) – tedy celkem 50 stran z celkových 68.

I tradiční „humor“ byl ve VERONICE zastoupen méně tradičně – žádná prvoplánová řachanda, ale intelektuálněji laděné veselé obrázky:

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VERONIKA  z roku 1969, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu VERONIKA – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *