Další komplení ABC – 27.ročník – 1982-83

Dnes archivované číslo časopisu ABC z let 1982-83 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr M. Veliký dík!

V tiráži časopisu se píše:ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctidenník pro chlapce a děvčata, nositel  vyznamenáni Za vynikající práci, vyznamenaný zapsáním do Knihy cti ÚV SSM, čestným odznakem Julia Fučíka a zlatou medailí Pionýrské organizace Ernsta Thalmanna. Vydává Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě • Šéfredaktor V. Toman • Zástupce šéfredaktora prom biol K. Dunda • Přírodní vědy — prom. biol. H Kholová, C S c • Technika — R. Baudis. M. Pilný, L. Kolářová • Zpravodajství a zájmová činnost PO — H. Škodová, ing. Z. Martinová • Grafická úprava — J . Drahokoupil, Z. Kocourková • Sekretariát — V. Bartáková, L. Hrdličková. Rozšiřuje PNS. Informace o předplatném podá a objednávky přijímá každá pošta a každý doručovatel. Objednávky do zahraničí vyřizuje PNS — ústřední expedice a dovoz tisku, administrace vývozu tisku, Kafkova 19, 160 00 Praha 6. Cena výtisku 3 Kčs, roční předplatné 72 Kčs. Tiskne Svoboda, graf. závody, n. p., závod 5, Praha 10-Malešice.“

I za ABC – 27.ročník – 1982-83 odpovídal šéfredaktor Vlastislav Toman. Tento „post“ zastával už dvacátým třetím rokem (v ABC působil o dva roky déle). Formát časopisu (A4) zůstává zachován, redakce je ustálená, témata dané, rozsah (48) stran nezměněn …. Za tímto konstatováním je ovšem bezesporu spousta neviditelné práce, která byla oceněna tím, že ABC patřilo mezi nejpopulárnější dětské časopisy té doby.

Strip na druhé straně ABC ve 27.ročníku býval povedený – zpravidla absolutně nezajímavá témata, která měla čtenáře inspirovat, dokázal svou skvělou kresbou přinutil čtenáře alespoň „přečíst“. Svižné a nezaměnitelné karikatury (občas s nezbytným pionýrským šátkem) kreslil Vladimír Pergler (*1933 +2001). Ten taky po celý 27.ročník ABC spolu s Jiřím Bartošem (legendární autorská dvojice BAPE) tvořil seriál ÉDA A BÉDA.

Tehdejší šéfredaktor Vlastimil Toman komentuje ÉDU A BÉDU ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC (strana 143): „… A když mluvím o kreslířích a výtvarnících, měl bych připomenout, že osmým číslem 26. ročníku (1981-1982) se s ábíčkem po mnoha letech rozloučil Pifík. U francouzských kolegů došlo ke změnám, a tak práva na další otiskování pifíka jsme už nezískali. Nahradil ho minikomiks dvojice BAPE s názvem Éda a Béďa. Samozřejmě to nebylo ono, jak si stěžovali čtenáři, ale víc jsme udělat nemohli.“

Bylo by nespravedlivé, kdybych nepřipomněl komiks, který ve 27.ročníku ABC vycházel – podle dobových dokumentů jej napsal Rudolf Baudis a nakreslil Miloš Novák – LA AVIADORA – PŘÍBĚH PRVNÍ ČESKÉ PILOTKY. V knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – II. díl (O. Bezděková a M. Krejčí) se o něm píše (strana 157-159):

„…čtyřiadvacetistránkové dílo kreslíře Miloše Nováka La aviadora. Podtitul seriálu – Příběh Boženy Laglerové, první české pilotky, nám jasně sděluje, o čem bude řeč. Osud vedl hlavní hrdinku po různých životních stezkách (operní pěvkyně, sochařka a malířka, kabaretní umělkyně, návrhářka šatů), aby nakonec skončila tam, kam ji to nejvíce přitahovalo. Letadlům a touze je ovládat podřídila následující časově krátké období (1909-1914), o to bouřlivější na události, zážitky a hlavně létání. Barevný seriál vycházel původně v ABC 1982-83 v příloze déčko a můžeme jej identifikovat coby vzdělávací se zaměřením na historii vývoje letectví. Scénárista Rudolf Baudis spolu s kreslířem pojali stránku každého pokračování zcela netypicky. Minimum bublin doplňuje řádkový až dvouřádkový text pod každým proužkem obrázků. Jednotlivé obrázky mají spíše ilustrační než seriálový charakter.“

Na poslední straně ABC vycházelo  v letech  1982-83 pokračování povedeného kresleného serálu KRONIKA STRÁŽCŮ. I když je scénář Vlastislava Tomana (*1929) velmi dobrý (koneckonců se některé komiksovské příběhy objevily i v jeho románu TRAMPOTY S KAPITÁNEM), na popularitě STRÁŽCŮM bezesporu přidala skvělá kresba Františka Kobíka (*1933 +2006).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z let 1982-83, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhled titulní stránky.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *