Další ILUSTROVANÉ SEŠITY – 119.číslo – 1987

Dnešní číslo „časopisu“ ILUSTROVANÉ SEŠITY z roku 1987 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval opět Jiří Z. Velmi děkujeme!

ILUSTROVANÉ SEŠITY s logem IS vycházely od roku 1972 do roku 1991. Celkem bylo vydáno 149 čísel. Přesto jsou trochu pozapomenutým titulem. Jejich dosah nebyl až tak velký ve srovnání s náklady nejprotěžovanějších dětských časopisů té doby – tedy ABC, PIONÝR, SEDMIČKA PIONÝRŮ, PIONÝRSKÁ STEZKA, OHNÍČEK, MATEŘÍDOUŠKA a SLUNÍČKO, ale rozhodně je dobře, že se nám i tento titul daří archivovat. Pro zájemce doporučuji i článeček ze 4.3.2016, kde je citována recenze na ILUSTROVANÉ SEŠITY z webu komiks.cz.

ILUSTROVANÉ SEŠITY vydávalo i v roce 1987 nakladatelství Panorama v Praze. Odpovědným redaktorem byl Jiří Čehovský. Číslo 119 vyšlo v nákladu 19 500 výtisků a stálo Kčs 7,—. Bylo vytištěno na formátu 165 x 235 mm – v rozsahu 36 stran.

V úvodu dnes archivovaného čísla ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ redakce píše:

„Jestlipak si ještě pamatujete, jak se Olda s Poldou seznámili?
Skřítek Leopold se po mnoha a mnohaletém spánku probudil za pecí, právě když chalupu — a tím i jeho pec — srovnával se zemí velký buldozér. Dělal místo pro další výstavbu moderního sídliště.
Skřítek Leopold (nazývaný Polda) by si byl klidně mohl zazpívat „Pec nám spadla, pec nám spadla . ..“ Na zpěv však neměl ani pomyšlení. Nejenže přišel o střechu nad hlavou a teplou pec pod sebou, ale navíc se strašně vyděsil: takovou obludu, jako je buldozér, nikdy předtím nespatřil. A o panelákovém sídlišti, kterému musela jít z cesty jeho pec, nikdy neslyšel. (Ono to není k závidění, usnout někdy ve středověku a probudit se dneska! Zkuste si to představit.)
Polda však i přitom měl štěstí. Poprvé, když unikl bez úhony z drapáku buldozéru. A podruhé, když ho stěhováci odnesli z ulice do bezpečí čerstvě zabydlovaného paneláku. Že je to lidský příbytek, to Polda poznal, ale marně v něm hledal své oblíbené místo: teplou pec. Hádejte, kde se nakonec uvelebil!? Nu ano, pod ústředním topením. Jak už to v nových panelákách bývá, kapalo. A tak místo aby vytopilo byt, vytopilo Leopolda.
Měl však nakonec i do třetice štěstí. Pokoj, kde bylo sucho a kde se proto usadil, byl dětský pokoj a patřil Oldovi. A Olda byl nezvaným návštěvníkem nadšen. Odjakživa toužil po sourozenci — starším, velkém bratrovi. Nebude mít tedy velkého bratra, ale aspoň malého trpaslíka Leopolda. („Lepší něco, nežli nic“, jak říkává Oldova babička.) A Oldovo nadšení nad novým přítelem vzrostlo ještě víc, když poznal, že se Polda dokáže proměnit, v cokoliv si usmyslí. Tak se Olda a Polda stali kamarády.
Prožili spolu spoustu příhod na stránkách Čtyřlístku. Nejenom na sídlišti. I u babičky, na prázdninovém táboře, na výletech
Oba totiž rádi cestují.
Není divu, že na svých cestách zavítali i na stránky Ilustrovaných sešitů.“

V loňském roce (2016) se konečně OLDA A POLDA a jejich autoři Petr Chvojka + Stanislav Havelka a Jaroslav Malák dočkali souborného vydání těchto kreslených příběhů. Zatím 2 díly vydalo nakladatelství Albatros v pevné vazbě s laminovaným potahem. Obě vydané knihy (OLDA A POLDA, POLDA A OLDA ZASE SPOLU) mají po 176 stranách. Jsou plánovány 3 díly.

Web databazeknih.cz píše:

Jaroslav Malák patří k nejzajímavějším českým ilustrátorům dětské knihy. Jeho svérázný rukopis je stejně nezaměnitelný jako rukopis Adolfa Borna či Věry Faltové. Všechny tři tvůrce spojuje též tvorba komiksových seriálů pro slavný časopis Čtyřlístek. Jaroslav Malák pro něj spolu s Petrem Chvojkou a později též se Stanislavem Havelkou vytvořili seriál Polda a Olda o přátelství obyčejného kluka s neobyčejným skřítkem, který se dokáže proměňovat. Jejich veselé příhody patřily ve Čtyřlístku k nejoblíbenějším. Teď vycházejí knižně v trojsvazkovém souborném vydání. První svazek zahrnuje 27 příběhů, tak jak za sebou vycházely chronologicky ve Čtyřlístku, a je doplněn doslovem Pavla Kořínka, který se věnuje počátkům tvorby veskrze originálního ilustrátora a kreslíře Jaroslava Maláka.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY v roce 1987, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ILUSTROVANÉ SEŠITY – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *