CREW číslo 1 – 1.ročník – 1997

Dnešní 1.číslo časopisu CREW z roku 1997 pro www.detske-casopisy.cz do formátu PDF převedl Moiq. Veliké díky!

V záhlaví názvu časopisu, či spíše součástí loga, je označení COMICS MAGAZIN. Stál 65 Kč a měl 68 stran formátu A4. Vycházel až do roku 2003 – bylo vydáno 21 čísel. Zůstal ale funkční web crew.cz, který komiksové fanoušky zcela určitě nezarmoutí.

CREW zcela jistě není komiksovým časopisem (magazínem) pro malé děti, tak jako třeba ČTYŘLÍSTEK. Cílí na dospívající i dospělé fanoušky „obrázků s bublinkama“.

Jako úvodník prvního čísla z roku 1997, použila redakce záznam besedy o comics (na 15.celostátním setkání fanoušků a přátel sci-fi Parcon 96)  – výstižná slova Ondřeje Neffa:

… tento comics není ochuzená literatura nebo obohacený obraz. Je to specifický druh umění. Je to průsečík literatury, filmu a výtvarného umění a i to je blbě řečeno. Je to zcela komplementární umění, naprosto samostatné. A když ho neznáme, je to jako kdybychom neměli hudbu. Nebo kdybychom neměli balet. …

CREW přinášel mimo pěti komiksových příběhů – černobílých i barevných, také recenze a informacemi nabité články o komiksu – viz rubrika NUCENÝ VÝSEK.

A protože nejsem znalcem komiksu, dovoluji si citovat recenzi z webu komiks.cz, jejím autorem je Vojta (2.11.2001):

SVĚT BEZ COMICSU!!! Ó můj psí bože! Demokracie přišla, zvítězila a pohřbila. Pohřbila comics. Nic nevycházelo. A pak, jako krvavý pramen života, přišla ONA a vnikla nám do žil a do mozků. CREW číslo jedna. A začal se počítat rok nula nové comicsové éry. Ámen.
Ano, jinými slovy se ta událost ani popsat nedá. Vznik Crwe byl skutečně přelomový. Po pěti letech totálního comicsového sucha, kdy vycházel ještě tak maximálně Kačer Donald a kdy se většina z nás od comicsu už definitivně odvrátila, se u nás objevil comicsový magazín orientovaný zcela a výlučně na dospělé publikum. Na publikum dospělé ať už duchem či před zákonem a pomohl tak mnoha zbloudilým comicsovým ovečkám v návratu zpátky do lůna tohoto skvělého náboženství.
A tak proto, že Crew č.1 je dnes již beznadějně vyprodána, nelze než těm z vás, kteří ji nevlastní, připomenout, jaká že byla. Přišla, 68 stránek velká, s perfektní, plasticky vykreslenou obálkou od comicsového boha jménem Simon Bisley a psal se rok 1997.
Takže, co tedy v té Crwi naleznete? Tak hlavně a především comicsy, že? A jako první se na vás vyřítí drsný, a hlavně přesný pistolník jménem Hombre. Tento evropský comics s precizní černobílou kresbou a ještě drsnějším dějem se odehrává v typickém postkatastrofickém světě s rozpadajícími se pozůstatky civilizace a spoustou bídáků, kteří si přímo říkají o pár 9mm kulek z Hombrého pistolí. Čehož se jim samozřejmě nakonec také dostane. Hodnocení: kvalitní, sevřená a rychle odsýpající drsárna (znásilnění, nikdo nemá s nikým soucit a slitování, a to včetně hlavního hrdiny – stručně: postarej se sám, zabij nebo budeš zabit).


Burton & Cyb: Příští bůh už bude lepší, je další comics z Evropy (od stejných autorů jako Hombre, ale barevný), tentokrát však zasazený do daleké budoucnosti. O co je ale technický pokrok víc napřed, o to jsou lidé (a mimozemšťané) více stejní. A o tom je také příběh těchto dvou vesmírných podvodníčků, kteří jsou najati jistým mimozemským náboženským vůdcem. Úkol zní jednoduše: Zázrak. No jo, ale znáte to: když se něco může pokazit, tak se to taky pokazí! Zde to platí stoprocentně a tak…Hodnocení: asi nejslabší comics tohoto čísla, je ale krátký, vcelku neurazí a mírné zábavy se dočkáte.


A teď už přichází hlavní tahák této Crwe a to Lobo – Pěkně prsatý propadák. To že soutěže krásy nejsou zas až tak nevinné asi tušíte sami. A právě teď začíná univerzitní soutěž krásy Miss Voluptua 95. Bohužel žádná z účastnic není tím čím se zdá být, soutěže krásy už nejsou politicky korektní a všechny mravokárce už přestalo bavit jenom o morálce řečnit a teď radši používají raketomety a granáty. Tím pádem si můžete být jisti, že Lobo, který byl pro tuto soutěž najat jako ochranka, to rozhodně nebude mít nijak jednoduché. Hodnocení: spousta nenadálých zvratů, spousta zabíjení, spousta zábavy. Příběh, který rozhodně nenudí a ukáže vám Loba přesně takového jaký doopravdy je (ovšem pouze pokud je v dobré náladě, rozuměj – nadržený).
Pérák – jediný český superhrdina, bojovník s nacisty už svou soukromou druhou světovou válku málem prohrál a tak než by padl do německého zajetí, raději zvolí neobvyklý způsob hybernace a probouzí se po 45 letech do komunistického světa vexláků, pologramotných nadřízených a lidožravých psů a poznává, že i když Němci válku prohráli, tak pravda a láska zase nezvítězily, na což pak málem dojede. První část ze tří. Hodnocení: děsivá černobílá kresba známého českého sci-fi spisovatele Ondřeje Neff a naškrábané texty (jediný český undergroundový comics s nápaditým, bývalé komunistické nešvary a lidskou povahu tepajícím scénářem). Čistý (a kvalitní) underground.


Američané nemají rádi genetiku. A ani Batman nemá rád genetiku. Zkuste si zkřížit člověka se zvířetem a máte velkou smůlu. Vaše výtvory (a Batman) vás dostanou. Genetika, křížení, zrůdy, šílený vědec a Batman. Hodnocení: tento příběh není ani tak o logice, jako o atmosféře, o velmi temné a pochmurné atmosféře. Mrazivá historka z těch nejhlubších, nejzkaženějších a nejpochmurnějších gothamských zákoutí a stínů. Pěkná, mrazivá a krátká. Takovéto historky jsou vždy krátké a vždy bez konce.
A to by bylo z comicsů všechno, ale rozhodně to není všechno co v téhle Crwi stojí za to číst. Najdete tu totiž skvěle napsané, zábavné a hlavně informacemi nabité články, po kterých jsme celých těch pět let comicsové pustoty mohli jen snít. Najdete zde rozsáhlý profil Loba, zajímavý pohled na fenomén underground comicsu, krvavou a šťavnatou recenzi na krvavý a šťavnatý comicsbook Bodycount, tehdy Horké novinky zpoza ještě nedávné železné opony a úvodník Ondřeje Neffa. Co by jste chtěli víc? Aha. Takže překlad, tisk, papír, lettering a redakční práce jsou také v pořádku.
Tak, teď už víte jak to všechno vlastně začalo. Hned napoprvé nám bylo umožněno ochutnat vyváženou a výživnou směs kvalitních comicsů a článků v pěkné úpravě..
PS: Jeden můj známý zrovna zoufale shání Crew č. 1. Říkal něco o tom, že na ní napsal recenzi aniž ji četl. Neprodal by jste mu jí někdo? Jau! Sakra! Jak se říká: Za dobrotu, palicí po hlavě!

Hombre: Sólo pro Hombreho
Scénář: Antonio Segura, kresba: José Ortiz, překlad: Vláďa Veverka, 12 stran

Burton a Cyb: Příští bůh už bude lepší
Scénář: Antonio Segura, kresba: José Ortiz, překlad: Vláďa Veverka, 6 stran

Lobo: Pěkně prsatý propadák
Scénář: Alan Grant, kresba: Jim Balent, překlad: Šimon Španihel, 22 stran

Pérák: Toho dne byla mlha (1/3)
Scénář: Ondřej Neff, kresba: Ondřej Neff, 8 stran

Batman: Monstra ve stoce
Scénář: Jan Strnad, kresba: Kevin Nowlan, překlad: Šimon Španihel, 8 stran

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu CREW 68 v roce 1997, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované stránky časopisu CREW – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *