ČIGOLIGO – 1937

ČIGOLIGO je název oddílového časopisu jednoho z nejstarších skautských oddílů (za více než 100 let nikdy nepřerušil činnost) – pražské Dvojky. Její tehdejší vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb přivedl časopis k životu na konci 20. let. ČIGOLIGO vychází v různých podobách i pod různými názvy desítky let – Dvojka jej vydává dodnes – současné ČIGOLIGA jsou veřejně dostupné na webu oddílu.

Nyní se postupně zpřístupňuje několik ručně vytvářených jednokusových čísel z první série – psaných ručně nebo na psacím stroji, s vlepovanými černobílými fotografiemi a originálními barevnými kresbami. Dnes archivujeme digitalizované 17. číslo časopisu, které vyšlo v roce 1937. Časopis nikdy nevycházel pro širokou veřejnost a nebyl tedy veřejně dostupným.

ČIGOLIGO je zajímavý dokument, nejen historický, ale také pedagogický, který dokumentuje jak Jestřáb svoji Dvojku skutečně vedl a jaké překonával obtíže.

22.10.2013 jsme archivovali cyklostylované ČIGOLIGA z roku 1951 a v článečku z 18.12.2013 zase kompletní ročník ČIGOLIGA z let 1948-49.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ČIGOLIGO z roku 1937, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ČIGOLIGO – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *