ASTERIX – 1996-97 – vyšly česky 2 archivované příběhy

ASTERIX je malý válečník bystrého rozumu, všemi mastmi mazaný. Bez váhání mu může být svěřeno jakékoli nebezpečné poslání. ASTERIX čerpá svoji nadlidskou sílu z kouzelného nápoje druida Panoramixe…

Tato zřejmě nejslavnější francouzská komiksová postavy by se zřejmě nenarodila, kdyby po válce ve Francii nebyl přijat jakýsi zákon, který měl bránit děti proti dravé americké kultuře, zákon chránící děti před zobrazováním násilí. Tím byl omezen dovoz amerických komiksů. A vznikly mnohé původní francouzké komiksy, které neměly velkou konkurenci v těch záoceánských. Je pravděpodobné, že by bez takovéhoto zásahu politiků ASTERIX patrně nevznikl :-)

Dnes jsou archivovány dva příběhy: ASTERIX A NORMANI a ASTERIX A SLAVNÝ ŠTÍT. V roce 2006 byl podle prvního z těchto příběhů natočen kreslený film ASTERIX A VIKINGOVÉ.  Bystří čtenáři sice ví, že vikingové (normani) se objevují cca osm století let po Asterixovi, ale tato historická nelogičnost je jen drobným nedostatkem v příbězích hrdiny ASTERIXE.

Stručně k českým časopiseckým premiérám ASTERIXE –  v časopise SEDMIČKA PIONÝRŮ vycházely ASTERIXOVY dobrodružství už od roku 1976. Poslední uveřejěný příběh ASTERIX A KOTLÍK vycházel od 27. 3. 1992 do 28. 8. 1992 (kdy vyšlo poslední číslo – viz článeček z 4.11.2014).  Mimo SEDMIČKY PIONÝRŮ vycházel na pokračování další ASTERIXŮV příběh ODYSEA v časopise HOP – 1-7 číslo z roku 1992  (i příběh ODYSEA je připravován k archivaci na www.detske-casopisy.cz).

Mimo dětské časopisy, vyšly ASTERIXOVY dobrodružství v samostatných komixových sešitech, které vydalo nakladatelství EGMONT v letech 1992-2013. Do 25.10.2013 jich vydalo celkem 35. A v roce 2003 začalo vydávat „výpravně“ vázné knihy po čtyřech příbězích (poslední kniha s 29.-32. příběhem vyšla asi před půlrokem).

Jen drobný drb, vztahující se k legendární komiksové postavě – scénárista René Goscinny se netajil kladným vztahem k republikánskému politikovi a francouzskému presidentovi generálu Charlesi de Gaullovi. A také generál, podle svědectví jeho syna, kresleného hrdinu ASTERIXE velmi dobře znal. Údajně jednou rozdal svým ministrům přezdívky inspirované postavičkami z komiksů ASTERIXE :-)

Jako registrovaný uživatel tohoto webu klikni na titulní stranu a  stáhni si celý příběh uložený do jednoho souboru PDF:

15_Asterix a Normani

14_Asterix a slavny stit

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *