AHOJ NA SOBOTU – 1. ročník (1969) – komiks VIOLÍN BRČEKOL

Časopis AHOJ byl vydávaný v letech 1933–1943 nakladatelstvím Melantrich.  Ale zábavný a společenský magazín AHOJ NA SOBOTU vycházel v letech 1969–1997 jako příloha novin SVOBODNÉ SLOVO.

A právě třináctistránkový komiks z 1. ročníku AHOJ NA SOBOTU s názvem VIOLÍN BRČEKOL dnes archivujeme.

Podklady dodal zřejmě Onuca a do potřebného formátu pro archivaci na našem webu komiks upravil v daleké Kanadě Jan M. Díky!

Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Forest a Michal Jareš ve své tisícistránkové akademické publikaci DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ na straně 495 ke komiksu píší:

„Také komiksy v periodikách pro dospělé (a jejich ročenkách či magazínech) prožívaly ve druhé polovině 6o. a na počátku 70. let bouřlivý rozvoj a jejich žánrová pestrost výrazně vzrostla.
Obnovením časopisu AHOJ NA SOBOTU v roce 1969 navázalo vydavatelství Melantrich na přerušenou kontinuitu vydávání obrázkového týdeníku pro celou rodinu (Ahoj, Sobota). Od prvního čísla byla poslední strana periodika pravidelně věnována komiksu, navíc se v tradici předchozích etap časopisu obracela redakce na čtenáře, aby se stali spoluautory publikovaných sérií. První zařazený komiks líčil dobrodružství Violína Brčekola (s. Jiří Robert Pick, k. Josef Žemlička, č. 1-13/1969, 13x), který jako dokonalý playboy v řadě příhod láme dívčí srdce, tu a tam hovoří ve verších, ale nakonec se po ztrátě vozu stane provozním bufetu. Autoři využívali uvolněnější atmosféry konce 6o. let, takže se v komiksu objevuje decentní ženská nahota či parodie na dobové trendy (např. droga LSD je zde rozklíčovaná jako Lidové spotřební družstvo). Odlehčenému vyznění napomáhá i Žemličkova kresba, doplněné pastelovými barvami nebo méně často koláží.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu AHOJ NA SOBOTU v roce 1969, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu AHOJ NA SOBOTU  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla či výběry AHOJ NA SOBOTU zde >>>

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *