ABC – 15. ročník – 1970-71 doplněno na kompletní ročník

V minulých odkazech na  15. ročník časopisu ABC  http://www.detske-casopisy.cz/dalsi-abc-15-rocnik-1970-71/  (číslo 1,3 a 4) a http://www.detske-casopisy.cz/prvne-abc-15-rocnik-1970-71/ (číslo 2) byl obšírně popsaný obsah tohoto ročníku.

Nechci se opakovat, a proto se budu věnovat některým dalším tématům.

18. a 19. stránka KOMPAS patřila zájmovým klubům časopisu ABC. Po loňské úspěšné soutěži „Poklady čtyř sluncí“ začala nová celoroční hra – soutěž „Tajemství oranžové pagody“. Na stránkách vycházely různé soutěže, záhady a také klubovní zákony. Nechyběl ani seriál Tiki Tom kontra Bob Puškvorec. Dostalo se také na zprávy ze zájmových klubů. Kluby si mohly lepit známky do klubovních průkazů, které zde vycházely. Známky byly inspirovány Foglarovými časopisy Mladý hlasatel a Vpřed. V prvním čísle byl i podrobný návod, jak se přihlásit do klubů a jakou mají kluby provádět činnost.

Pokračovaly ve všech číslech vystřihovánky, zejména různých experimentálních letadel, vrtulníků a aut, nechyběly ani autoveteráni a další vystřihovánky a modely. Poprvé zde také vyšla samostatná příloha Plánky ABC – model Lunochodu.

Ale v letošním ročníku se počet modelů a výrobků zvýšil, tím, že byly také zveřejňovány v příloze ABC do kapsy, např. stavba minikáry. Rubriky této přílohy už svými názvy Pro kutílky , Kalendář mladého přírodovědce, Hrady a zámky ČSSR, Minikurz pro chemiky, Naši učenci a vynálezci, Šuškárna , Křížovky a hádanky , dávaly najevo kterým čtenářům se autoři věnovali.

Mimo tyto přílohy ještě vycházely příležitostně další vkládané přílohy. Byly zde zveřejněny i povídky od Otakara Batličky převyprávěné Bohumilem Jírkem.

Na pokračování a vystřihování vycházela v Knihovničce ABC Prázdninová dobrodružství klubu Strážců: Trampoty s kapitánem od Vlastislava Tomana. Dole je uveden tento příběh kompletní ke stažení. Vlastislav Toman také upravil román od Edgara Riceho BurroughseDobrodružství Thuvie z Ptarhu a do komiksové podoby ho nakreslil Milan Ressel. Více na http://www.detske-casopisy.cz/dalsi-abc-15-rocnik-1970-71/. A nadále vycházel francouzský komiks Pifík.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z roku 1970-71, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *