Tři čísla časopisu PUNŤA – 5.ročník – 1939

Časopis PUNŤA (PUNŤOVY PŘÍHODY) vycházel v letech 1935-1942 (v letech 1940-42 vycházely souběžně PUNŤOVY PŘÍHODY). Od roku 1936 vycházel časopis PUNŤA jako měsíčník.

Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ (1.DÍL) – strana 91-92: „To, co pro děti znamená ĆTYŘLÍSTEK, to pro jejich prababičky znamenal časopis PUNŤA. Kresleným hrdinou, po kterém byl pojmenovaný, byl bílý kulatý psík, který chodil po dvou a žil ve svém specifickém světě, zarámovaném do blízkosti dětí. Poprvé se objevil na stránkách dětské přílohy časopisu LIST PANÍ A DÍVEK (Rodina, nakladatelská a.s.) kreslený René Klapačem (1934).

Blanka Svačinová, která PUNŤU doprovázela verši, o kreslíři později napsala: Před více než padesáti lety žil v Praze na Starém Městě malíř René Klapač. Strávil několik let ve Francii, kde se pokoušel vniknout do tajů kresleného filmu. Učarovalo mu umění Walta Disneye. Chtěl se také pokusit oživit kreslené postavičky, které by byly blízké našim dětem. Z Paříže si přivezl malého bílého chundelatého pejska, pinče, kterému dal jméno Punťa. Punťa byl veselé, hravé štěně a jeho pán často se zalíbením pozoroval jeho skotačení. A protože neměl fotografický aparát ani filmovou kameru, začal Punťu kreslit. Jenže kreslený film u nás nebyl ještě na světě, a tak se dostal Punťa na stránky časopisu…

LIST NAŠICH DĚTÍ, jak se příloha jmenovala, zaujímal skutečně jeden list a PUNŤOVY PŘÍHODY pokrývaly dvanácti obrázky půl stránky. Zpočátku byly obrázky doplněny textem, později veršem z pera M.Voříškové. Stručné výstižné názvy starších PUNŤOVÝCH PŘÍHOD bývaly později zveršované a vystihovaly pointu příběhu.

Úspěch u dětských čtěnářů záhy přivedl nakladatele na nápad vydat několik souborných sešitů PUNŤOVÝCH KRESLENÝCH DOBRODRUŽSTVÍ. A když se psí hrdina zapsal do dětských srdcí , noc nebránilo tomu založit časopis pod stejnojmenným názvem s podtitulem VESELÉ A SMUTNÉ PŘÍHODY ROZPUSTILÉHO PSÍKA PUNŤI. Po čtyřech souborných sešitech, které vyšly pod názvem PUNŤA, vznikl nakonec v roce 1935 časopis PUNŤA (odpovědný redaktor Augustin Novák, řídí M.Voříšková). Časopis navíc přinášel zajímavé příběhy, povídky, rubriky a spoustu jiných věcí pro zábavu i poučení. Seriál o PUNŤOVI časopisu dominoval, ale zároveň se zde začaly otiskovat další seriály, z nichž ty největší PUNŤA – hostitel – uváděl. PUNŤA také dirigoval všechny rubriky, které postupně v časopise vznikaly.“

Olga Bezděková, Milan Krejčí – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ (2.DÍL) – strana 116:Záhy po listopadu 1989 se na trhu objevil šedesátistránkový sešit PUNŤA (Blanka Svačinová, Julie Kaublová, René Klapač), který vydalo nakladatelství  Kruh v Hradci Králové v roce 1991.“

Citaci o časopisu PUNŤA od Štefana Švece – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989), strana 492-493 si můžeš přečíst v článečku ze 13.1.2015.

Pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval archivované čísla časopisu PUNŤA obětavec a nadšebec Damro. Veliké díky za kus odvedené práce i zpřístupnění nepominutelného střípku z historie starých dětských časopisů!

Stáhni si  kliknutím na náhled (titulní) strany do svého tabletu, pc nebo notebooku časopis PUNŤA:

PUNTA_5.rocnik_(1939)_cislo_54

PUNTA_5.rocnik_(1939)_cislo_69

PUNTA_5.rocnik_(1939)_cislo_70

 

 

One Response to Tři čísla časopisu PUNŤA – 5.ročník – 1939

  1. Christine napsal:

    Are there copies of Punta to be found anywhere? I am seeking copies of my grandfather Rene Klapac’s illustrations.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *