1.číslo MATEŘÍDOUŠKY – 9.ročník – 1952-53

Pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval 1.číslo 9.ročníku časopisu MATEŘÍDOUŠKA z roku 1952  Kom.  Děkujeme moc! Třeba se díky návštěvníkům tohoto webu brzy podaří digitalizovat i zbývající čísla a celý ročník zkompletovat 🙂

O časopisu MATEŘÍDOUŠKA bylo na tomto webu publikováno cca 20 článků, je tedy zbytečné vypisovat to, co si každý návštěvník www.detske-casopisy.cz může najít například kliknutím na štítek MATEŘÍDOUŠKA.

A tak dnes jen velmi krátce –  MATEŘÍDOUŠKA je jediný dětský  časopis, který vychází nepřetržitě od roku 1945! Podstatnou část obsahu určeného pro nejmenší čtenáře zabírají obrázky. Pokud možno barevné a veselé. V 9.ročníku každé číslo ilustroval jiný malíř.

Vydavatelem MATEŘÍDOUŠKY v roce 1952 bylo Státní nakladatelství dětské knihy. Šéfredaktorem byl Jiří Václav Svoboda (*1924  +1981). Ten působil ve funkci šéfredaktora v letech 1951–1962. „Zlé jazyky“ o něm říkaly, že prostřední jméno Václav začal používat v 50. letech, aby měl stejné iniciály jako J. V. Stalin. V časopise BABYLON o něm vyšlo povídání, které je zarámováno větou „nebyl alkoholik, ale pijan“.

První číslo 9.ročníku MATEŘÍDOUŠKY ilustroval Vladimír Kovářík (*1921  +1999).

materidouska_9.rocnik_(1952)_cislo_01

Olga Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.DÍL na straně 145 píše: „V období, kdy vycházel 8. až 20. ročník, byla v oblasti kresleného seriálu situace kritická. Seriál se sice vyskytuje, často však ojediněle ; kulturní politika tomuto žánru nepřála, a tak se malířii ujimají štětce jen příležitostně. Neprosadila se žádná osobnost, která by vytvořila kreslený příběh na podkladě skutečného epického děje, s hrdiny, kleří by v seriálu číslo od čísla vystupovali. Seriál se tedy vyskytuje jenom sporadickya v podstatě nemá valnou úroveň . Je zřejmé, že je brán jako okrajová záležitost, že se mu nikdo skutečně nevěnuje. Pro všechny tyto tzv. seriály je příznačné, že vznikají takřka na objednávku, malíř nakreslí prvních několik obrázků s vtipným příběhem, ale pokračováni je násilné, nebo alespoň vzbuzuje takový dojem. Tím si také vysvětlujeme, že každý takový více či méně zdařilý pokus o kreslený seriál dříve nebo později ztroskotal.“

materidouska_9.rocnik_cislo_01_preklad_J.V.Svoboda

K dokreslení doby, kdy bylo dnes archivované číslo MATEŘIDOUŠKY vydáno, snad jen citaci z dnes už proslulého vánočního rozhlasového projevu tehdejšího komunistického prezidenta Antonína Zápotockého. 24. prosince roku 1952 znělo z přijímačů: „… Malý Ježíšek, ležící ve chlévě na slámě vedle volka a oslíka, to byl symbol starých Vánoc. Proč? Měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva. Když se mohl ve chlévě narodit a bydlet Ježíšek, proč byste tam nemohli bydlet vy, proč by se tam nemohly rodit vaše děti? Tak mluvili k chudým a pracujícím bohatí a mocní. Proto také v době kapitalistického panství, kdy bohatí vládli a chudí se dřeli, pracující namnoze ve chlévech bydleli a jejich děti se tam rodily. Doby se ale změnily. Nastaly nové převraty. I Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu. Nazí a otrhaní nechodí již dnes ani naši pracující a jejich děti. Děda Mráz přijíždí k nim od východu a na cestu mu září také hvězdy – nejen jediná betlémská. Celá řada rudých hvězd na našich šachtách, hutích, továrnách a stavbách …

Pokud můžeš  přispět jakoukoliv informací, která by dokreslila souvislosti kolem vydávání 9.ročníku MATEŘÍDOUŠKY v letech 1952-53, napiš do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu MATEŘÍDOUŠKA – kliknutím na náhled strany:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *